Teknolojiden Daha Fazlası

Okullar Ne Zaman Açılacak?

0

Okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı, son günlerin en çok araştırılan konu başlıkları arasında yer alıyor. Bu noktada, Koronavirüs Bilim Kurulu da ‘eğitim’ gündemiyle toplantı ve bir tavsiye kararı verildi. Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk da 2020 okulların açılma tarihi hakkında alınan kararı Son Dakika açıklamaları ile duyurdu.

Bakan Selçuk, milyonlarca öğrenci ve velinin yanıtını aradığı ‘Okullar açılacak mı?’ sorusuna yanıt verirken kademeli olarak yüz yüze ve online eğitim uygulanacağını bildirdi. Selçuk, uzaktan ve yüz yüze eğitim için tarih verdi ve özel okulların açılma tarihini de ilan etti.

Ziya Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre;

  • 31 Ağustos 2020 Tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz.
  • 21 Eylül 2020’de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda, aşamalı ve seyretilmiş düzeyde eğitime başlanacak.
  • Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım 2020’de, Yarıyıl tatili 25 Ocak-5 Şubat 2021’de, İkinci Dönem ara tatili 12-16 Nisan 2021’de yapılacak.

İKİ AŞAMALI AÇILIŞ PLANI

17 Ağustos günü özel okulların açılışının online, tam açılışının ise 21 Eylül’de olacağını; Devlet okullarında ise 31 Ağustos’ta online, 21 Eylül’de normal eğitime başlayacak.

2020 OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Bu noktada, yurt genelindeki milyonlarca ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi, 2020 okulların açılış tarihi hakkında araştırmalarını arttırdı. Peki, okullar ne zaman açılacak? Bilim Kurulunun tavsiye kararları neticesinde aşamalı ve seyreltilmiş bir modelle 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılına başlanacağını ifade eden Ziya Selçuk, okulların açılması hakkında şöyle konuştu:

Selçuk, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Eğitimcilerin sınıflarındaki her bir öğrencinin gözünün içine bakıp derse öyle başladığını ifade eden Bakan Selçuk, bunun böyle devam etmesi ve okulların yüz yüze eğitimle açılabilmesi için herkesi sorumlu olmaya davet ederek, “okulları birlikte açacağız” dediklerini ve bu sorumluluğu paylaşmak istediklerini belirtti.

Bu süreçte Bakanlık olarak okulların sağlık ve güvenle açılabilmesi için sınıfların sosyal mesafeye göre ayarlanması, dezenfektan, maske tedariği, fiziki ve sosyal yeterlilikler hususunda tüm detayları çalıştıklarını, hazırlıkları ve standartları da tamamladıklarını anlatan Selçuk, uzun süreden beri Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kuruluyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yaptıkları görüşmeler neticesinde 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılına nasıl başlanacağıyla ilgili kararları olgunlaştırdıklarını söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.