Teknolojiden Daha Fazlası

yerli otomobil tanıtıldı işte tüm detaylar!!

0

Yerli otomobil yıllar süren bekleyişin sonunda resmen tanıtıldı. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından Gebze’de düzenlenen yerli otomobil tanıtımına Cumhurbaşkanı Erdoğan ve üst düzey bürokratların yanı sıra teknoloji dünyasındaki isimlerden, sosyal medya fenomenlerine yüzlerce isim katıldı.

Yerli otomobil özellikleri – Sedan ve SUV

Yeni nesil otomobiller ile benzer şekilde konsol tamamen ekranlar ile donatılmış durumda. Üst kısımda üç tane ekran yer alırken, hemen alt tarafta multimedya ekranı yer alıyor. Bu kapsamda analog bir göstergenin yer almadığı araç, dijital veya halk arasında hayal gösterge olarak bilinen teknolojiye ev sahipliği yapıyor.

Aracın direksiyonu ve koltuğundaki TOGG logoları dikkat çekerken, ekranların tamamı dokunmatik. Bunun yanı sıra araçlarda standart bir ayna bulunmuyor. Her iki tarafa yerleştirilen kameralardan gelen görüntü sürücüye sunulacak.

Anahtarsız giriş özelliğine sahip olan otomobilin kapısındaki cam tuşlarının lale şekli ve hoparlör bölmesinde Türk motiflerine yer verilmesi oldukça hoş

180 km/s azami hıza ulaşabilen otomobil geri kazanımlı frenleme sistemi ile geliyor. Özellikle Tesla kullanıcılarının yakından bildiği bu özellik, rejeneratif frenleme olarak adlandırılıyor. Frene basıldığında açığa çıkan enerji, alternatör tarafından elektriksel enerjisine dönüştürülerek tekrar depolanıyor. Bu sistemin yerli otomobilin menziline yüzde 20’ye kadar katkı sağlayabildiği belirtildi.

İki farklı motor seçeneği: Arkadan itişli ve dört çekişli

Tüm tekerlerden yani dört çekişli motora sahip olan model, 400 beygir gücünde ve 0 – 100 km/s hıza 4.8 saniyede ulaşıyor. Arkadan itişli motora sahip olan yerli otomobil ise 200 beygir gücünde 0 – 100 km hıza 7.6 saniyede ulaşıyor

Li-on pillerden güç alan yerli otomobil, 300 km+ ve 500 km+ olmak üzere iki farklı menzil seçeneği sunuyor

aracın otonom sürüş yazılımı ise tamamen yerli

Yerli otomobil özellikleri: 2030 yılına kadar 5 modele ulaşacak

Yerli otomobil SUV olarak iki farklı motor seçeneği ile piyasaya çıkacak olsa da, 2030 yılına kadar 5 modele ulaşılacak.  Bu sayede SUV’dan başlayan ve Sedan’dan MPV’ye kadar uzanan geniş bir ürün gamına ulaşılacak

Yerli otomobil özellikleri: 2030 yılına kadar 5 modele ulaşacak

Yerli otomobil SUV olarak iki farklı motor seçeneği ile piyasaya çıkacak olsa da, 2030 yılına kadar 5 modele ulaşılacak.  Bu sayede SUV’dan başlayan ve Sedan’dan MPV’ye kadar uzanan geniş bir ürün gamına ulaşılacak

İnternet üzerinden güncelleme, Tesla’nın araçlarında karşımıza çıkan bir özellikti. Yerli otomobilde IoT – Nesnelerin İnterneti’ne önem verilmesi büyük bir gurur.

Kendi segmentinde en uzun aks mesafesi ve en geniş iç hacime sahip olan yerli otomobil, toplam sahip olma maliyetinin uygunluğu ile dikkat çekiyor.

Yerli otomobilin adı ne?

Etkinlikte yerli otomobilin adı açıklanmadı. Bu konuda çalışmaların devam ettiği ve marka lansmanının 2020 yılında yapılacağı duyuruldu. Fabrika 2021 yılında açılacak ve 2022 yılında ilk araç üretilecek. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş açılış konuşmasında kullanıcıların en çok merak ettiği, şarj istasyonu sorununa değindi. 2020’ye kadar Türkiye’de şarj istasyonu sorunu kalmayacağını belirtti.

Maalesef, tanıtım etkinliğinde yerli otomobil fiyatı hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak, daha önce yapılan tahminler 150 bin TL – 200 bin TL arasında olacağına işaret ediyor. Sedan ve SUV olmak üzere iki farklı tasarım ve iki farklı motor seçeneği ile karşımıza çıkan aracın ilk teslimatı 2020 yılında gerçekleştirilecek.

Yerli otomobil Bursa’da üretilecek

Otomobilin nerede üretileceği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yayınlanan karar sayesinde ortaya çıktı. Yerli otomobilin üretim tesisi Bursa‘ya kurulacak ve TOGG tarafında yapılacak yeni yatırım 22 milyar TL olacak.

Tabi, devlet yerli otomobile büyük destek sağlıyor. Fabrika için yatırım başlangıç tarihi 30 Ekim 2019 olarak belirlenirken, süresi 13 yıl olarak belirtiliyor. 4323 kişinin çalışacağı fabrikada, 300 nitelikli personel istihdam edilecek.

Toplamda beş model üretilecek ve üretim bantlarından yılda 176 bin otomobil çıkacak. Gümrük Vergisi muafiyet, KDV istisnası 10 yıllık Gelir Vergisi stopajı desteği ve alım garantisi gibi destekler üretimi kolaylaştıracak.

Yatırıma katkı tutarının da bir limiti olacak. Tutar, 31 Aralık 2032 tarihine kadar azami 960 bin araç için kullanılmak üzere, hak edilen yatırıma katkı tutarının yüzde 56,5’ini geçemeyecek.

Nitelikli personel desteği de sağlanacak. Her bir nitelikli personel için asgari ücretin brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere ve 5 yıl süreyle istihdam sağlanacak.

Yeni fabrika için faiz desteği uygulaması da başlıyor. Bir ya da birden fazla aracı kurumdan 31 Aralık 2027 tarihine kadar kullanılacak krediler için ödenen faiz ve kâr payının yüzde 80’i Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanacak. Tabii buradaki kredi miktarının, sabit yatırım tutarının yüzde 13’ünü aşmaması gerekiyor.

Alım garantisi de sunulacak destekler arasında. Bu kapsamda Devlet Malzeme Ofisi tarafından 31 Aralık 2035 tarihine kadar 30 bin adet yerli otomobil alınacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.