Teknolojiden Daha Fazlası

2020 Yılı İçin Asgari Ücret Zammı Belli Oldu

0

2019 yılının sonlarına doğru gelirken, merak edilen asgari ücret zammı bugün nihayet belli oldu. Aralık ayının girmesi ile beraber Asgari Ücret zammına ilişkin yapılan toplantılarının son oturumu nihayet bugün gerçekleşti ve 2020 Yılı için asgari ücret zammı belli oldu.

Asgari ücret 2020 yılına ilişkin asgari ücret Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapıldı. Yeni asgari ücret 2 bin 324 TL olarak belirlendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamalarından notlar;

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Türk-İş Başkanının asgari ücrete ilişkin 2 bin 578 rakamını açıkladığını belirterek, “Geldiğimiz nokta itibarıyla Sayın Bakanım açıkladığınız rakamı işçi kesimi olarak kabul edemeyeceğimiz ifade ediyorum.” dedi.

Bakan Selçuk’un açıklamasından sonra söz alan Irgat, 2 Aralık’ta başlatılan komisyon çalışmalarının bugün sonlandığını söyledi.

Türk-İş’in geçmiş dönemde yaptığı açıklamaları hatırlatan Irgat, “Biliyorsunuz, bizim Türk-İş olarak çalışmalarımız ve istatistiklerimiz sonucunda çıkan açlık, yoksulluk ve bir kişinin yaşam maliyeti olarak açıkladığımız rakamları daha önce sizlerle paylaştık.” ifadesini kullandı.

Toplantıların ilkini 2 Aralık’ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda, ikincisini 10 Aralık’ta Türk-İş’te, üçüncüsünü 17 Aralık’ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nda (TİSK) yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, dördüncü toplantı için yine bakanlık binasında toplandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığındaki toplantıda, işveren heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat başkanlık etti.

Asgari ücret 2020 yılı için yüzde 15.03 artışla brüt 2 bin 943, net 2 bin 324 TL oldu. Bakan Selçuk, rakamı açıkladıktan sonra “Gönül isterdi ki bunu oy birliğiyle imzalayalım” ifadesini kullandı.

‘İşçi bu rakama 30 gün değil, 10 gün bile geçinemez’

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, “2 bin 578 TL rakamını Türk-İş Başkanı Ergun Atalay açıkladı ve bunu kamuoyuna duyurduk. Mevcut koşullarda bir işçi bu rakama 30 gün değil, 10 gün bile geçinemez. Geldiğimiz nokta itibarıyla sayın Bakanım, açıkladığınız rakamı işçi kesimi olarak kabul etmiyoruz ve toplantıdan ayrılıyoruz” dedi. Irgat’ın ardından bir değerlendirmede bulunan Bakan Selçuk, “İşçilerimizi enflasyona yedirmedik” görüşünü dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.