Teknolojiden Daha Fazlası

RTÜRK Netflix, BluTv ve PuhuTv’yi Denetlemeye Başladı

0

Resmi Gazete’de yayınlanan habere göre Rtürk bundan sonra Netflix,BluTv ve PuhuTv gibi ücretli film izleme platformlarında sansür uygulaması başlattı.

“Radyo, Televi̇zyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeli̇k” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre Netflix, BluTV ve puhutv gibi “isteğe bağlı” dijital yayıncılık platformları RTÜK’ten lisans almadan hizmet veremeyecek. Ayrıca bu platformlardan yer alan içerikler RTÜK tarafından denetlenecek. 

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre;
Bu Yönetmeliğin amacı; radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumuna, iletimine, medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmecilerine de yayın iletim yetkisi verilmesine ve söz konusu yayınların denetlenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.”

Yönetmeliğe göre, yayınlarını internet üzerinde sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK’ten yayın lisansı alması gerekiyor.

Bu Yasal Düzenlemeye Göre;

  • İnternet ortamından radyo yayını sunmak için İNTERNET-RD, 
  • İnternet ortamından televizyon yayını sunmak için İNTERNET-TV ve 
  • İnternet ortamından isteğe bağlı yayın hizmeti sunmak için ise İNTERNET-İBYH yayın lisansı alma şartı getirildi.

Yönetmelik, Netflix, Puhu Tv ve Blu Tv gibi isteğe bağlı dijital yayınların RTÜK tarafından denetlenmesini de beraberinde getiriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.