Teknolojiden Daha Fazlası

Bilgisayar Hızlandırma Rehberi

0

Öncelikle hepiniz hoşgeldiniz.Şimdi sizlere bilgisayar hızlandırmayı 2 adımda basit bir şekilde anlatmaya bilgisayardan fazla anlamayanlar içinde örnek vererek açıklamaya çalışacağım.

                                Yazılımsal Yollar İle Bilgisayarı Hızlandırma 

Bilgisayar’a Antivirüs Yazılımı Kurmayın

Virüs programları sadece eski Windows sürümleri kullananlar için belki gerekli olabilir. Çünkü virüs programları sizin yaptığınız veya o an çalışan programlarda virüs olup olmadığını kontrol ederek hem programların hızını hem de işlemciyi yoracağı için bilgisayarı zorlar. Özellikleri kötü olan bilgisayarlardaki kasmaların sebepleri arasında buda vardır

Bilgisayarda Yapılması Gerek Ufak Tefek Ayarlar

Bilgisayarda masaüstü kısmında fazla dosya bulundurmayın eğer herşey gözümün önünde olsun diyenlerdenseniz bir klasörde topayın ama benim tercihim bu konuda bilgisayarda 2 adet disk varsa sistemi bir diske kişisel dosyalarınızı diğer diske koymanızdır. Diğer diske koyduğunuz dosyaları topladığınız klasörü de masaüstüne kısayolunu koyabilirsiniz. Sistemin yüklü olduğu diski doldurmamaya dikkat edin.

Sisteminizi minimum sistem gereksinimleri karşılıyorsa Windows 10 kurmalısınız. Ayrıca kullandığınız işletim sistemini bi nevi onarmak gereksiz şeylerden kurtulmak istiyorum diyorsanız Advenced System Care programını tavsiye ederim. Bir defa kullanın sonra o programı da silin boş yere çalışıp işlemciden yüzdelik almasın.

Bilgisayarda yüksek performans moduna alın dememe gerek yok sanırım. Güç yönetiminden en iyi en iyi performans moduna aldığınızdan emin olun.

Sürücülerin yani bilgisayar donanımını kontrol eden yazılımların güncel olup olmadığı kontrol edin belki önemli bir hız artışı sağlayacak büyük bir güncelleme gelmiştir. Bunun içinde size tavsiyem Driver Booster adlı program. Bu program sürücü güncellemekle kalmıyor hem sistem hem  de oyun destekli bilgisayarında eksik olan yama ve yazılımları ekliyor. İşiniz bittiğinde silmeyi unutmayın zaten bi kaç ayda bi yapacağınız işlem.

Yavaşlama sadece oyunlarda oluyorsa Game Booster adlı programı kullanın oyuna girmeden programı başlatmanız yeterli. Bilgisayarda ısınma sorunu olmuyorsa hep açık kalsa da olur hız bakımından.

Donanımsal Yollar İle Bilgisayarı Hızlandırma

Bu kısımda anlatacaklarım biraz uğraş ve para gerektirir.Ayrıca sistemin donanımsal kasmaları sadece bi parçaya bağlı değildir.Kısacası son teknoloji bir bilgisayarın bir parçasını eski bi parçayla değiştirsek direk eski bilgisayar hızına düşer.Bu yüzden yavaşlamanın hangi parçadan kaynaklandığını araştırıyormuş gibi adım adım gideceğiz.

İlk olarak bilgisayarı temizlememiz gerek. Bunun için bilgisayara soğuk ve sert hava üfleyen bir alet kullanarak hava girişlerini temizleyelim. Detaylı temizlik gerekirse bilgisayarın içi açılır kirletilmesi sakınca olmayacak bir yerde iç kısmına da sert hava verilir.

Termal macun alınması ve pervaneye bağlı olan soğutma hattını takip ederek sökmek ve işlemciyle arasındaki temas eden bölgeye eskisini temizleyip sürmek. Ekran kartı kısmına da sürmeyi unutmayın.

Bu aşamaya kadar geldiğiniz halde bilgisayarın hızından memnun değilseniz bilgisayara takviye yapmanın zamanı gelmiştir.Öncelikli olarak soğutucu fan alın ısınmadan dolayı olan yavaşlama varsa iş görür hale gelmesine yardımcı olur.

Ram takviyesi yapın. Ram alırken rakamsal değerlerinin yüksek olması o kadar iyi olur. Hem GB hem de MHZ boyutları yüksek olması hız konusunda ram de sorun olmadığını gösterir.

Gelelim ekran kartına. Ekran kartında sizi sevindirmeyecek performansı yeteri kadar iyi olmayan  bir ekran kartı kullanıyorsanız özellikle laptop kullanan kişilerin ekran kartı değiştirme sorununu bir nevi ortadan kaldıran EGPU kullanmanızı tavsiye ederim. Bu sistem laptobu masaüstü bir bilgisayara çevirebilir o yüzden kablo bağlantılarını tak çıkar şeklinde başta ayarlarsanız sorun olmaktan çıkar.Bu EGPU için ayrıca harici masaüstü bir Ekran Kartı ve Power Supply almanız gerekiyor.Bu sayede bu sayede bilgisayarın anakartında olan yük miktarını neredeyse %50 azaltmış oluyorsunuz.

Son olarakda bunları yaptığınız halde yavaşlama varsa bu sorunun temel nedeni işlemcidir. Bu kadar yüksek hızda işlem yapamadığı için kasma oluyordur. Değiştirmek isteyenler için zaten yüksek fiyatlı olduğu için tamamen bilgisayarı yenilemelerini tavsiye ediyorum. Alınması gereken aparatların acil ise N11 den acil değil ise aliexpress vb. yerlerden alınmasını tavsiye ediyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.