Teknolojiden Daha Fazlası

Huawei, ABD’de ABD’ye Karşı Dava Açtı

0

ABD ile arası oldukça gergin olan Huawei, ABD’ye dava açtı.

Huawei, tahdit beyannamesinin anayasaya aykırı bulunması talebi ile dün (28 Mayıs) Teksas’ta bulunan mahkemeye davaya açtı. Şirket, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

ABD’li milletvekilleri geçen yaz Huawei’yi hedef alan bir yargısız infaz yasası çıkardı. 2019 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası, belirli Huawei ekipmanlarına geniş bir yasak koyuyor; ‘Federal kurumlar bunları tedarik edemez, federal müteahhitler kullanamaz ve federal kredi ve hibe alıcıları, Huawei ekipmanlarını satın almak için devlet fonlarını kullanamaz. Savunma sekreteri, makul bir şekilde inanıyorsa, Çin hükümetine ait olmaları, kontrol edilmeleri veya başka bir şekilde bağlı olmaları durumunda bu yargısız infaz diğer şirketler için de geçerli oluyor. Ancak bu ceza, doğrudan ve kalıcı olarak, temyiz veya itiraz hakkı olmadan yalnızca Huawei’ye uygulanıyor.”

28 Mayıs’ta dava dilekçesini Teksas Mahkemelerine sunan Çinli teknoloji şirketi, mahkemeden tahdit beyannamesini anayasaya aykırı bulmasını isteyen bir dava açtı. Huawei’nin itirazda bulunduğu ‘tahdit’ kelime olarak sınırlama anlamına geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.