Teknolojiden Daha Fazlası

HUAWEİ google’dan banlandı mı ?

0

ABD tarafından Huawei ve Çin‘e karşı yaptırımlar hız kazandı. Peki Google Huawei anlaşması ne olacak? Huawei Android yasağı uygulamaya kondu mu konacak mı? Huawei yaptırımlarından kullanıcılar nasıl etkilenecek? Cevabı ve son gelişmeleri sizler için bir araya getirdik.

Çin ve ABD arasındaki ticari ve siyasi gerilim, Huawei başta olmak üzere diğer Çinli üreticileri etkilemeye başladı. Şimdilik oklar Huawei’ye çevrilmiş durumda ama diğer Çinli üreticiler için de benzer kararların çıkması an meselesi.

Huawei – ABD tarafında son 1 haftada neler oldu?

Amerika Başkanı Trump, Ulusal Acil Durum ilan etti ve bu hamleyle beraber acil durum sonrasında ulusal güvenliği tehlikeye sokan şirketlerin ekipmanlarının kullanılması yasaklanmış oldu.

150 gün içinde uygulamaya konulması beklenen kararname, özellikle Huawei’nin etkisini ortadan kaldırmak için atılan adım olarak görülüyor. Bu hamleyle birlikte Huawei yasağı resmen imzalanmış oldu.

Konuyla ilgili Ticaret Bakanlığı cephesinden de açıklama geldi. Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ülkenin bilgi ve iletişim teknolojilerini yabancılardan korumayı hedeflerdiklerini söyledi. Kararnamede dikkat çeken detay ise herhangi bir ülke ya da şirketin isminin geçmemesi. Ancak daha önceden Huawei’yi bir tehdit olarak gören ABD’nin bu hamlesinde Çinli teknoloji devinin payı büyük.

Bu noktada sadece telefon olarak değil, iletişim alt yapısı olarak da Huawei ekipmanlarının kullanılmasının önüne geçilmiş oluyor. Huawei, iletişim alt yapısı noktasında da oldukça büyük bir şirket.

Dün Reuters tarafından ortaya atılan iddia ile beraber ABD’nin Huawei’ye karşı atılımlarından sonra,  Google Huawei ile olan tüm operasyonlarını askıya aldı.

Söz konusu durum dünya genelindeki tüm Huawei kullanıcılarını çok ciddi bir şekilde etkileyebilir. Yaşanan olayın sonucu olarak Huawei kullanıcıları, Android güncellemelerine erişimde sorunlar yaşayacak. Bu noktada diğer markalara göre çok daha geç güncelleme alınacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca kullanıcılar Google Play Store ve Gmail uygulamaları da dahil olmak üzere Google servislerine olan erişimi de kaybedecekler. Şu an için tüm bunların bir iddia olduğunu söyleyelim. Ancak haberin kaynağı Reuters olduğu için ciddi bir söylenti olduğunu da söylememiz gerekli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.