Teknolojiden Daha Fazlası

Yurt dışından yapılan alışverişlerden vergi muafiyeti kaldırıldı!

0

Yurt dışından yapılan alışverişler için kullanılan vergi sınırı, ResmiGazete’de yayımlanan kararla beraber tamamen kaldırıldı. 15 gün sonra yürürlüğe girecek bu kararla birlikte 22 Euro’nun altında bile olsa vergilendirme yapılacak.

Geçtiğimiz aylarda 22 Euro’ya düşen vergi muafiyeti, yeni gelen karar nedeniyle tamamen kaldırıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre; mektup adıyla 22 Euro’nun altında ,60 milyon ticari ürünün ülkeye girdiği anlaşıldı. Yapılan bu alışverişlerin ülke çapında büyük gelir kaybına yol açtığını söyleyen Albayrak, “Bir ülkeden 26 milyon mektup geliyor!” sözleriyle dikkat çekti.

Aliexpress, Amazon ve Gearbest gibi siteler başta olmak üzere yapılan yurt dışı alışverişlerinde, 15 gün sonra ülkelere göre farklılık gösteren vergilendirmeler yapılacak. Alışverişin tutarı ne olursa olsun Avrupaülkelerinden yapılan alışverişlerden % 20ABD ve diğer ülkelerden yapılan alışverişlerden ise % 18 oranında vergi alımı başlayacak. Bu vergilendirmenin dışında kalan, kişisel kullanıma mahsus olan kitap ve baskılı yayınlardan ise 150 Euro’yu aşmayan yurt dışından alışverişlerde vergi alımı yapılmayacak.

Yapılan açıklamalarda, ülkede 20 Milyar TL civarında zarara neden olduğu söylenen yurt dışından alışverişlerinin; ülke ekonomisini tekrar canlandırmak için engellendiği belirtiliyor. Bakanlık tarafından ekonomik zarara karşı: ilk olarak bu alanda PTT üzerinden Ticaret Bakanlığı denetiminin yapılması ve ardından vergi muafiyetinin kaldırılarak, bireysel ve kurumsal vergi farklarının minimize edilmesi kararları alındı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.