Teknolojiden Daha Fazlası

Bilgisayarı Hızlandırmak için Kullanılabilecek Araçlar

0

Bilgisayar Performansını Artırmak için Kullanılabilecek Donanımlar

      Bilgisayarda performans kaybının nedenleri arasında sabit disk üzerinde devamlı işlem yapılması ve gereksiz bazı uygulama ve özelliklerin kullanılmamasına rağmen açık bırakılması ilk sıralarda geliyor. Notebook bilgisayarın sabit diskleri masaüstü bilgisayarlara göre daha yavaş çalışıyor. Masaüstü bilgisayarların sabit disk dönüş hızı 7200 RPM,  bu sayı Notebook’larda 5400 RPM. Bu değer, sabit diskin bir dakikadaki dönüş hızını belirtiyor. Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere, Notebook’larda dönüş hızı daha düşük. Bilgisayara uygulamalar kuruldukça sabit diskin de işlem yapma süresi artacağından, performansta da sorunlar oluşmaya başlıyor. Bununla birlikte, bir de RAM’in yetersiz olması, yapılacak çoğu işlemin disk üzerinde yapılmasına sebep olduğundan, performans olumsuz yönde etkileniyor.

SSD Disk Kullanmak

      Eski bir bilgisayarda performansı artırmak için yapılabilecek işlerim başında, SSD disk kullanmak geliyor. Aynı zamanda biraz da RAM takviyesi yapmak, inanılmaz sonuçlar doğuruyor. Eski sabit diskteki bilgileri, üzerindeki işletim sistemi de dahil, bire bir yeni SSD (Solid State Disk)  diske taşımak için basit yöntemler bulunuyor. İnternette ” HDD den SSD transfer araçları ” şeklinde yapacağınız küçük bir arama ile, bu işi kolayca yapabileceğiniz araçlar bulabilirsiniz.

Kayıt Defterinde Temizlik

      Bilgisayara kurulan bütün uygulamalar, kayıt defterinde değişikliklere sebep olduğunda, zamanla uygulamalar kullanılmasa bile geri planda çalıştıklarından, performans kayıplarına sebep oluyorlar. Yine internetten yapılacak küçük bir arama ile, kayıt defteri temizlemeye yarayan araçlar bulanabilir. Kayıt defteri temizleme işlemlerine başlamadan önce, kullanılacak aracın güvenlik zafiyetinin olmamasına ve kayıt defteri yedeğinin önceden alınmış olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Başlangıçta Açılan Gereksiz Servisleri Durdurmak

      Bilgisayara kurulan bazı uygulamalar, sistem açılırken başlatılarak belli bir kaynak tüketimine sebep oluyorlar. Çoğu zamanda kurulan bu uygulamaların çalışmasına bile gerek kalmıyor. Bu uygulamaların neler olduğunu ve nereden nasıl engellenebileceği konusunda geçmişte yazdığım bu makaleyi kullanabilirsiniz.

Bilgisayarı Hızlandırmak için Kullanılabilecek Yazılımlar

IOBit  Aracı

      IOBit aracı, üzerinde barındırdığı  sistem monitör aracı ile bir bakışta sistem hakkında bilgi veriyor. Bilgisayar performansını artırmak için öneriler sunuyor. Uygulama aynı zamanda gerçek zamanlı optimizasyon sağlayarak, windows kayıt defteri temizleme aracı da sunuyor.

Lolo Sistem Mekaniği

      Bilgisayardaki problemlerin açıklamasını yaparak, performans artırılması konusunda yardım sunuyor. Uygulama, Windows 10’a özgü araçlar barındırıyor. Bilgisayardaki sabit disk performansını artırma konusunda ek araçlar barındırıyor.

Symantec Norton Utility

      Symantech Norton Utility aracı, bilgisayarda zamanla kurulan uygulamaların kayıt defterinde yaptığı dağınıklığı temizleyerek, performans artışı sağlamayı amaçlıyor. Uygulama aynı zamanda bilgisayarın sabit diskindeki gereksiz dosyaları silip, başlangıçta çalışan gereksiz uygulamaları kaldırarak performans artışında yardımcı oluyor.

      Bilgisayarda performans artışı için kullanılabilecek SSD disklere göz atmak için bu linki kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.