Teknolojiden Daha Fazlası

5G ne zaman geliyor? Bakan Turhan açıkladı!

0

5G destekli akıllı telefonların tanıtılması ile birlikte bu yıl ilk geçiş süresi başlamış olacak. Başta ABD olmak üzere birkaç ülkede yavaş yavaş 5G’ye geçişin başlaması ve 2020’de bu sürecin oldukça hızlanması bekleniyor.

Tabi, merak edilen konulardan birisi de Türkiye’de 5G’nin ne zaman kullanıma sunulacağı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, 5G teknolojisinin ülkemizde kullanıma sunulması konusunda bazı açıklamalarda bulundu.

Turhan açıklamasında şunları söyledi; “Dünya önümüzdeki birkaç yıl içerisinde önemli teknolojik devrimlerle karşılaşacak. Ülkemizde şu anda 4,5G teknolojisini kullanıyoruz. 2020 yılında bunun gayreti ve çalışması içerisindeyiz; 5G geliyor”,

Bakan Turhan’dan 5G teknolojisi açıklaması!

15 yıl önce Türkiye’nin kendi ihtiyacını karşılama oranının yüzde 22 olduğunu belirten Bakan Mehmet Cahit Turhan, savunma malzemeleri üretiminde ise Türkiye‘nin kendine yetebilen hale geldiğini söyledi. Teknolojik gelişmeler hakkında da bilgi veren Bakan Turhan konuşmasına şöyle devam etti;

“Cihazları ve silahları üretme konusundaki oranımız on beş yıl önce yüzde yirmi iki idi. Kendi ihtiyacımızı karşılama oranımızın, yüzde 78’ini dışarıdan alıyorduk ve buna çok para harcıyorduk.

Şimdi savunma malzemeleri konusunda, kendimize yetecek kadar silahımızı da, zırhlı aracımızı da, topumuzu da, tüfeğimizi de kendimiz üretebiliyoruz. Bu çalışmakla olur. Her alanda kendimizi göstermemiz lazım. bir ton fındık satıyorsunuz, bir telefon alabiliyorsunuz. bir ton fındık, yüz gramlık bir teknolojik ürünün karşılığı.

Fındığımızı da üreteceğiz, buğdayımızı da üreteceğiz, gıda sektörü bizim stratejik sektörümüzdür. Kendi kendine yeten sınırlı ülkelerden biriyiz. Bunun her zaman kıymetini bilmeliyiz. Günümüzde İzlanda’nın inovasyonla birlikte milli geliri kırk bin dolara çıktı. İskandinavya ülkeleri de hakeza. Biz de bunları yapabiliriz, bizim insanlarımız zekidir, çalışkandır.

Ama biz insanlarımızı değerlendirme konusunda çok verimli, çok iyi bir yöneticilik yapmadık. Bu ayın başında Barselona’ya gittim, Dünya İletişim Kongresi ve Fuarı’na gittim. Dünya önümüzdeki birkaç yıl içerisinde çok önemli teknolojik devrimlerle karşılaşacak. Biz ülkemizde şu anda 4.5 G teknolojisini kullanıyoruz. 2020 yılında bunun gayreti ve çalışması içerisindeyiz; 5G geliyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.