Teknolojiden Daha Fazlası

Intel’in 9. nesil işlemcileri laptoplara geliyor!

0

Intel’in geçtiğimiz Ekim ayında tanıtımını gerçekleştirdiği 9. nesil Coffee Lake Refresh işlemcileri uzun süredir masaüstü bilgisayarlar için satın alınabilirken, bu yüksek performanslı işlemleri henüz dizüstü bilgisayarlarda göremedik.

Bazı dizüstü bilgisayarlarda Core i9 işlemciler yer alsa da, onlar i9-9900K gibi masaüstü için geliştirilmiş işlemciler. Intel, GDC 2019 etkinliğinde 9. nesil mobil işlemcilerini piyasaya süreceği tarihi nihayet açıkladı.

Intel 9. nesil mobil işlemciler için tarihi açıkladı!

Intel yeni işlemcileri ile dizüstü bilgisayarlarda üst seviye oyunlar oynayan ve yüksek performansa ihtiyaç duyulan işlemler yapan kullanıcıları hedef alıyor. Intel’in 9. nesil işlemcileri Wi-Fi 6 ve Intel Optane teknolojilerini destekliyor.

Intel işlemcilerin model numaralı ve özellikleri hakkında herhangi bir bilgi paylaşmadı. Ancak, geçtiğimiz ay Techspot tarafından Core i9, Core i7 ve Core i5 serilerindeki bazı modellerin detayları gün yüzüne çıkarılmıştı.

Üst düzey Core i9-9980HK sekiz çekirdeğe ve 16 iş parçacığına ev sahipliği yapıyor. Çalışma frekansının Turbo Boost ile 5 GHz’e kadar ulaştığı iddia ediliyor.

Hafif kırpılan Core i9-9980H ise 4.8GHz hızında çalışıyor. Sızdırılan listede iki Core i7 işlemci yer alıyor. Bunlar 4.6 GHz’e ulaşabilen Core i7-9850H ve 4.5 GHz’e ulaşabilen Core i7-9750. Her iki işlemcinin altı çekirdekli olduğu belirtiliyor.

Son olarak Core i5-9400H ve Core i5-9300H modellerinin ise sırasıyla 4.3GHz ve 4.1GHz hızlarında çalışan dört çekirdekli işlemciler olduğu belirtiliyor. Intel’in yeni mobil işlemcileri yılın ikinci çeyreğinde piyasaya sürülecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.