Teknolojiden Daha Fazlası

BMW, Türkçe skandalı ile gündemde

0

Lüks modelleriyle herkesin beğenisini kazanan Alman devi BMW, bu kez otomobil dışı bir konu ile gündeme geldi. BMW’nin Münih’teki tesisindeki çalışanlara Türkçe yasağı koyduğu iddia edildi. BMW Türkçe skandalı ve tüm detayları…

Alman gazete Bild’de yer alan bilgiye göre, BMW, 20 Türk işçiyi aynı vardiyada çalışmaya başladı. Asıl skandal ise işçilerin kendi dillerini konuşmalarını yasaklaması. İddialar, BMW’nin çalışanlarının Türkçe konuşmasını yasakladığını söylüyor. Ustabaşı tarafından getirilen yasak, işçilere Türkçe olarak açıklandı.

Ayrımcılığa maruz kaldığını söyleyen Türk işçiler, ustabaşını bu uygulamasından dolayı şikayet etti. Sendikaya yapılan şikayet sonrasında, sendika böyle bir uygulamanın kanunsuz olduğunu açıkladı. BMW’nin İnsan Kaynakları departmanı ise çalışanların tarafını tutarak olayı inceleme altına aldığını açıkladı.

Hürriyet’e konuşan işyeri temsilcisi ise Murat Yılmaz, Türkçe konuşma yasağı getiren ustabaşının işinde kaldığını ama kendisinin işten çıkarılmak istediğini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.