Teknolojiden Daha Fazlası

Windows 10’da Uygulamalar Başlangıçta Nasıl Engellenir?

0

   Bilgisayar ilk alındığında neredeyse uçuyor hissi verse de, belli bir süre sonra o eski halinden resmen eser kalmıyor. Linux ve Mac ortamlar için bu durum Windows sistemler kadar olmasa da, bilgisayar ne  kadar uzun süredir kullanılıyorsa, performansında da azalmalar oluşabiliyor. Özellikle Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda, her program kurulumunda gerek sabit diskte ve gerekse de kayıt defterinde (registy) alan kullanılıyor.

      Bilgisayarda kurulumu yapılan programın kaldırılmış olması, sabit disk alanında bir rahatlama sağlıyor olmasına rağmen, kayıt defterinde kaldırılan programın bütün bilgilerinin silindiğini söylemek doğru olmaz. Kayıt defteri, belli bir süre sonra, silinen ya da kullanılmayan uygulamaların kayıt bilgileri ile resmen çöplüğe dönmeye başlıyor.

Bilgisayarda Açılışta Çalışan Programları Nasıl Bulurum?

      Windows 10’da bilgisayar açıldığında hangi uygulamaların çalışmaya başladığını görebilmek için yapılması gereken fare ile ” Görev çubuğu ” üzerine gelip, farenin sağ tuşuna basıldığında gelen ekranda ” Görev yöneticisi ” nin seçilmesi gerekiyor.

Görev yöneticisi ekranda,  ” başlangıç ” tuşlandığında, bilgisayarın başlangıçta çalıştırdığı uygulamalara ulaşılıyor.

      Başlangıç penceresinde listelenen uygulamalar, bilgisayar açıldığında sistem kaynaklarını kullanmaya başlarlar. Bu listede kullanıcının bilgisinin dışında çalışan bir uygulama gözlendiğinde, uygulamayı seçip, farenin sağ tuşuna basarak ilgili servis hakkında bilgi alınabilir.

      Bilgisayarda başlangıçta çalışan uygulamalardan artık kullanmadıklarınızı, kaynak tüketmemesi için ” devre dışı bırak ” ı seçerek,  performans kazancı sağlayabilirsiniz. Devre dışı bırakılan uygulamalar daha sonra etkinleştirmek istenirse, yine aynı ekrandan, uygulamanın adını seçip, ” etkinleştir ” tuşuna basmak yeterli olacaktır.

      Başlangıçta çalışan uygulama hakkında herhangi bir fikriniz yok ve şüphe uyandırıyorsa ” Çevrimiçi ara ” seçilerek, internetten anlık olarak araştırma yapılabilir. Bu özellik için herhangi bir ek bilgi girilmesine gerek bulunmamakta.

      Başlangıç penceresinde uygulamanın gözükmemesi için yapılması gereken ise; uygulamayı bilgisayardan “Program kaldır ve değiştir ” ekranından tamamen silmektir. Uygulama silindiğinde tamamen kaldırılsa bile, yine de bilgisayarın sabit diskinde ve aynı zamanda kayıt dosyasında bilgi kırıntıları bırakabildiğini söylemek durumundayım.

      Son bir açıklama yaparak yazımı bitirmek istiyorum. Windows 8 den önceki sürümlerde, başlangıçta çalıştırılan uygulamaların listesinin bulunduğu ekrana ulaşmak için, çalıştır ekranında ” msconfig ” yazmak yeterlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.