Teknolojiden Daha Fazlası

Canon objektifleri Nikon fotoğraf makinelerinde kullanma

0

Fotoğrafla bir parça ciddi olarak ilgilenenlerin en büyük sorunlarından biri ekipmandır. Fotoğrafın kalitesini ve yapabileceklerinizin sınırını biraz da bu ekipmanlar belirler. Bu ekipmanlar arasında en popüler olanları şüphesiz objektiflerdir. Objektiflerin ise önemli bir sorunu vardır: Her marka objektif her fotoğraf makinesinde kullanılamaz. Ya da tespiti farklı bir şekilde yapacak olursak; her marka kendi ozel objektif bağlantı sistemine (teknik tabirle bayonet) sahiptir. Bu yüzden objektif alırken ilgili marka ile uyumlu olanının seçmek zorundasınızdır.

Canon objektifleri Nikon fotoğraf makinelerinde kullanma

Her alanda olduğu gibi Çinliler’in fotoğraf işlerine de girmesiyle beraber bu durum biraz değişti. resmi bir uygulama olmasa da Çinli üreticiler Canon objektifleri Nikon cihazlarda, Sony objektifleri Olympus fotoğraf makinelerinde kullanabilecek (veya bunun tam tersi) birçok dönüştürücü geliştirdi. Bu sayede marka ve modelden bağımsız olarak istediğiniz objektifi istediğiniz marka gövde ile kullanabilir hale geldik.

Canon objektifleri Nikon fotoğraf makinelerinde kullanma

Ancak bu dönüştürücüler tam anlamıyla düzgün çalışmıyor. Pozlama, otomatik netlik gibi fonksiyonlar tam anlamıyla düzgün çalışmadığı için çok fazla verimli kullanılamadı.

Bu durum biraz değişiyor gibi. Son dönemde piyasaya sürülen bu tarz dönüştürücüler daha ciddi ve daha profesyonel hale geldi. Bu sayede otomatik netlik yapabilen ve farklı markaların objektiflerini farklı fotoğraf makinelerinde kullanabilme imkanı sunan dönüştürücülerin sayısı da arttı.

Çare dönüştürücü adaptörler

Bu tarz dönüştürücüler farklı korelasyonlara imkan tanıyor: Sony objektifi Nikon fotoğraf makinesine takabilme, Canon objektifi Sony gövdeye takabilme, Canon marka objektifi Pentax marka fotoğraf makinesine takabilme ve benzeri onlarca farklı kombinasyona imkan tanıyor. Genelde objiektif adaptörü olarak isimlendirilen bu ürünlerin farklı markalar tarafından üretilmiş sürümleri bulunuyor. Bunlar arasında çeşit olarak en yaygın kullanılanlardan biri ise Kipon markası. Bu markanın aklınıza gelmeyecek objektif markalarını istediğiniz fotoğraf makinesi ile kullanmayı sağlayacak çözümleri bulunuyor.

Canon objektifleri Nikon fotoğraf makinelerinde kullanma

Elbette bir markanın objektifini bir başka markanın fotoğraf makinesine takmak çok önerilen bir yöntem değil ve hiçbir üretici bu tarz bir çözümün yüzde 100 çalışacağının garantisini vermez. Ancak günü kurtarma ya da binlerce TL’lik objektif yatırımı yapan birinin farklı bir gövdeye geçmesinde yaşayacağı zorluklar göz önüne alındığında makul bir yöntem olarak görülebilir.

Özellikle günü kurtarmak, eldeki ekipmanları değerlendirmek için kullanılabilecek bu aksesuarlar birçok durumda işimizi görmemezi sağlayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.