Teknolojiden Daha Fazlası

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

0

Zamanla nüfusla beraber araç sayıları da artmakta ve trafikte toplu taşıma araçlarıyla beraber son derece yoğun bir kalabalık oluşturmaktadır. Artan bu yoğunluk trafik hatalarına , kural ihlallerine ve maalesef kazalara neden olmaktadır. Haliyle trafik cezaları daha caydırıcı olmaya başlamış trafik memurları da bu hususta daha titiz davranmaya çalışmaktadır.

Trafikte daha duyarlı davranmayan yolculara ve yayalara gerekli saygıyı ve özeni göstermeyen sürücüleri ayırmada etkili olabilmek için ihlallerin artması cezaların da artmasına neden oldu. Durum böyle olunca trafik cezası öğrenme ve ödeme merkezleri de aynı derecede yoğunluğa maruz kalmaya başlamıştır. Geliştirilen sistemler hem bu kurumlardaki yoğunluğu azaltır hem de araç sahiplerinin trafik cezalarını geciktirmeden basitçe ödemesini sağlar.

İnternet üzerinden trafik cezanızı öğrenebilir ve yine ödemenizi de internetten yapabilirsiniz. Trafik cezanızı öğrenmek için e-devlet sisteminden yararlanabilir veya Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet adresinden basitçe öğrenebilirsiniz. Trafik cezasını vergi dairesinden veya Ptt şubelerinden ödeyebilirsiniz ilaveten 15 gün içinde ödeme yaparsanız %25 e kadar erken ödeme indiriminden yararlanabilirsiniz. İnternet üzerinden ödeme yapmak istiyorsanız hemen her bankanın çevrimiçi hizmetinden veya kullanıyorsanız internet bankacılığı ile ödeme yapma şansınız var. Bankaların şubelerinde de müşteri hizmetlerinden ödeme konusu ile ilgili yardım alabilirsiniz. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi’nin resmi sayfasında da ödeme yapabilirsiniz. İnternet ödemelerinde yalnızca kredi kartıyla ödeme yapabileceğiniz için nakit ödemeler için şubelere gidebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.