Teknolojiden Daha Fazlası

İnternet Alışverişi Nedir? İnternet Alışverişi Güvenli Midir?

0

Merhaba Sevgili Tekno-Cloud okuyucuları;

Bugün hepimizin merak ettiği bir konuya değinmek istiyorum.

İnternet Alışverişi nedir? İnternet Alışverişine Güvenebilir Miyim gibi sorular Mevcut bugün sizlere İnternet Alışverişi hakkında Bilgiler vereceğim.

İnternet Nedir?

İnternet hepimizin bildiği üzere hayatımızı tamamen değiştirdi. İnternet bilgisayar ağlarının birbirine bağlanması sonucu ortaya çıkan, herhangi bir sınırlaması, merkezi kontrol ve yöneticisi olmayan uluslararası bilgi iletişim ağıdır. İnternet sayesinde Ödevler yapabiliyoruz. Film ve ya dizi izleyebiliyoruz. Ayrıca E-Ticaret siteleri ile internet’ten alışveriş yapmamız mümkün.

 

İnternet Alışverişi Güvenli Midir?

Hepimizin aklına takılan bir soru var. İnternet Alışverişi Güvenli Mi? Bu sorunun yanıtını şu şekilde belirtmeliyim. İnternet’ten alışveriş yaparken. Belli başlı sitelerden alışveriş yapmalıyız. Ne kadar güvenli site olmasına rağmen arada güvenilir olmayan sitelerde mevcuttur. Yurtiçi ve Yurtdışı alışveriş siteleri mümkün.

İnternet Alışveriş’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajları: Pek çoğumuz zamanın günlük işlere yetmediğinden ve çabuk geçtiğinden yakınırız. Bu noktada işleri kolaylaştırıcı bazı hizmetlere ihtiyaç duyulması da kaçınılmaz oluyor. Online alışveriş tam da bu noktada kişilerin çok fazla zamana ihtiyaç duymadan alışveriş yapmalarına olanak sağlayan bir sektördür. Online alışverişin en büyük avantajları arasında sayabileceğimiz zaman kısıtlaması olmadan alışveriş yapma imkanı, internetin olduğu her yerden ve zamandan alışveriş yapmayı sağlamaktadır. Diğer yandan mağazalarda kısıtlı olan ürünleri online alışveriş sitelerinde bulabilme olanağının olması ve saat kaç olursa olsun sipariş verebilme imkanı online alışverişi cazip hale getiren detaylardır.

Dezavantajları:

Online alışveriş avantajını dezavantaja dönüştüren en önemli sorun ise, e-ticaret sitelerine karşı duyulan güvensizlik duygusudur. Ödeme yaparken kredi kartı bilgilerinin veriliyor olması ve bu konuda çıkan pek çok dolandırıcılık haberleri, insanların online alışverişe karşı mesafeli durmalarına neden olmaktadır.

Diğer bir dezavantaj ise, ürünü sipariş vermenin ardından alışveriş sitesinin kargo yapmasını ve kargoda geçen süreyi beklemek, sabırsız alıcılar için online alışverişin dezavantajları arasındadır. Bu sebeple internetten alınacak bir ürünün kargo süresini önceden gözden geçirmek, ne kadar bekleneceği konusunda da ön fikir verecektir.

İnternet’ten Nasıl Alışveriş Yapabilirim?

Bir diğer akıllara takılan soru ise İnternet’ten nasıl alışveriş yapabilirim. Bunun için arkadaşlar Ön Ödemeli (İninal, Papara ve ya EnPara gibi kartlarınız olması lazım) Ayrıca Banka Kartları ve Kredi Kartları’da geçerli. Alışveriş yapacak olduğunuz siteye güvenemiyor iseniz Ön Ödemeli kartları tavsiye ederim.

Hangi Siteler’den Alışveriş Yapabilirim?

Şimdi sizlere hangi sitelerden güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz bunu söylemek istiyorum.

Öncelikle Yurtiçi Alışveriş sitelerine örnek vermek gerekirse bunlar şu şekilde’dir

Hepsiburada

N11

Hızlıal

GittiGidiyor

Bu site daha’da uzaya bilir.

Şimdi ise Yurtdışı Siteleri belirteyim bunlar’da şu şekilde;

Aliexpress

Amazon

Gearbest

Joom

Alibaba

Banggood

N11 Hepsiburada gibi sitelerde mağaza sistemi mevcut. Bu mağaza sistemi müşterilerin güvenilirliği yönünde bir puanları vardır. Eğer N11 üzerinden alışveriş yapacak iseniz Mağaza Puanı En az 90 olmalıdır. 90 Puan’da güvenilir Mağaza’dır. Ürünü sipariş ettiyseniz ürünün parası direk olarak mağaza’ya gönderilmez ilk önce satıcı ürünü kargolar ve kargo sizin elinize ulaştıktan 7 veya 15 gün içerisinde onay vermeniz gerekmektedir. Aksi takdir’de para satıcıya gitmez. Tabi 7 veya 15 gün içerisinde ürün onayı vermezseniz. Bu süre sonunda otomatik onay verilir ve Para Mağazaya başarılı bir şekilde ulaştırılır.

Bana internet alışverişi hakkında güvenilir mi diye sorarsanız eğer sadece belirli başlı sitelerden alışverişler yapıyorum. Bu alışveriş sitelerini’de sizlere Hem yazılı hemde videolu bir şekilde tanıtacağım. Ayrıca Sizlere başka bir yazıda Ödeme Yöntemlerini tanıtacağım. Yazımı Okuduğunuz için teşekkür ederim. 🙂

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.